Tehnološki fakultet u Tuzli nudi stručnjake iz oblasti agronomije, nutricionizma, prehrambene tehnologije, zaštite okoline
Tehnološki fakultet u Tuzli osnovan je 1959. godine, nakon osnivanja Univerziteta u Tuzli 1976. godine Tehnološki fakultet nastavlja rad u njegovom sastavu.
Od prvih dana rada pa sve do danas Tehnološki fakultet surađuje sa stručnjacima iz privrede. Tehnološki fakultet, danas je Centar za sistemska istraživanja sa firmama velikog i srednjeg biznisa.
Uspostavljen je sistem edukacije iz oblasti hemijskog inženjerstva, prehrambene tehnologije i inženjerstva zaštite okoline, hemije i inženjerstva materijala, u skladu sa potrebama industrije.
Već 11 godina Tehnološki fakultet uspješno organizuje svake godine sljedeće skupove:
- Međunarodni Simpozij „Okolišni potencijali, održivi razvoj i proizvodnja hrane„
- Međunarodni Simpozij „Hranom do zdravlja“
Nakon završetka srednje, ali i tokom, slijedi pitanje s kojim se svi srednjoškolci muče a to je šta upisati? U posljednjih nekoliko godina posebna pažnja se priklanja deficitarnim zanimanjima za koja se smatra da su uvijek tražena.
Smjerovi na Tehnološkom fakultetu
Tehnološki fakultet u Tuzli nudi sticanje znanja iz oblasti agronomije, nutricionizma, zaštite okoline, prehrambene tehnologije, hemije i biologije kroz razne odsjeke.
Tehnološki fakultet organiziran je u tri ciklusa studija.
Smjerovi na prvom ciklusu studija su:
- Hemijsko inženjerstvo i tehnologije
Usmjerenja: Hemijsko inženjerstvo i tehnologije i Hemija i inženjerstvo materijala
- Prehrambena tehnologija
Usmjerenja: Prehrambena tehnologija i Kvalitet i sigurnost hrane
- Inženjerstvo zaštite okoline
Usmjerenja: Inženjerstvo zaštite okoline i Zaštita na radu
- Agronomija
Usmjerenja: Animalna proizvodnja i Biljna proizvodnja
Uslovi za upis / Prijemni ispit
Uslovi za upis na jedna od odsjeka na Tehnološkom fakultetu su sljedeći:
- Pravo upisa imaju imaju kandidati državljani BiH, strani državljani i lica bez državljanstva koji su završili srednju školu u četvorogodišnjem trajanju u Bosni i Hercegovini, kao i kandidati koji su srednju školu završili izvan Bosne i Hercegovine, a za koje je nakon postupka nostrifikacije, odnosno ekvivalencije utvrđeno da imaju završeno odgovarajuće srednje obrazovanje.
- Pravo učešća na Konkursu imaju i kandidati sa završenom srednjom stručnom školom u četverogodišnjem trajanju, ukoliko su stekli dopunsko obrazovanje iz opće obrazovnih predmeta u gimnaziji ili srednjoj tehničkoj i srodnoj školi, o čemu prilažu odgovarajući dokaz.
Klasifikacija i izbor kandidata vrši se na osnovu rezultata prijemnog ispita i drugih kriterija u skladu sa procedurama koje utvrđuje Senat Univerziteta u Tuzli.
Prijemni ispit za smjer Agronomije radi se iz hemije i biologije, dok za ostale odsjeke na fakultetu se radi prijemni ispit samo iz hemije.
Studijski programi: Hemijsko inženjerstvo i tehnologija, Inženjerstvo zaštite okoline, Prehrambena tehnologija
– Predmeti koji se boduju po pojedinačnim kriterijima su Matematika i Hemija.
– Prijemni ispit: Test iz predmeta Hemija
Studijski program: Agronomija
– Predmeti koji se boduje po pojedinačnim kriterijima su Biologija i Hemija.
– Prijemni ispit: Test iz predmeta Biologija i Hemija
U posljednjih 56 godina diplomiralo 4000, magistriralo više od 200, i odbranilo doktorske disertacije 80 kandidata na Tehnološkom fakultetu u Tuzli. Ovaj podatak dovoljno govori o kvalitetnom obrazovanju koje se nudi na ovom fakultetu.
Studijski programi na II ciklusu
Hemijsko inženjerstvo i tehnologija
Studijski program Hemijsko inženjerstvo i tehnologija traje 1 godinu (2 semestra) i nosi ukupno 60 kredita. Student može birati između tri ponuđena usmjerenja:
• Hemijsko inženjerstvo,
• Hemijska tehnologija,
• Hemija i inženjerstvo materijala.
Prehrambena tehnologija
Studijski program Prehrambena tehnologija traje 1 godinu (2 semestra) i nosi ukupno 60 kredita. Ukupan broj kontakt sati: 300/godinu. II ciklus studija prehrambene tehnologije izvodi se kroz tri smjera:
• Prehrambeno inženjerstvo
• Upravljanje kvalitetom i sigurnošću hrane
• Nutricionizam
Inženjerstvo zaštite okoline
Savremeno obrazovanje
Dostignut je najviši nivo izvrsnosti i partnerstva u jedinstvenom evropskom prostoru visokog obrazovanja i naučno-istraživačkog rada iz oblasti:
- Hemijskog inženjerstva,
- Ekološkog inženjerstva,
- Prehrambene tehnologije i
- Zaštite okoline
Također, postignuta je međunarodna verifikacija stečenih diploma te nastavak studija na Univerzitetima u Evropi i ostatku svijeta. Na Tehnološkom fakultetu u Tuzli obezbjeđeno je moderno obrazovanje i naučno-istraživački rad koji je kompatibilan sa relevantnim fakultetima u zemljama članicama EU (u skladu sa bolonjskim procesom).
Pogledajte više i o ovim fakultetima:
- Fakultet informacijskih tehnologija u Mostaru
- Stomatološki fakultet sa klinikama u Sarajevu
- Fakultet za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu
- Farmaceutski fakultet u Sarajevu
- Pravni fakultet u Sarajevu – Evo zašto je pravo traženo i dalje u 2021. godini
- Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije – Sve što trebate znati o perspektivnom studiju!